Panská skála

Panská skála patří mezi nejkrásnější české přírodní památky. Díky své poloze je dostupná i pro rodiny s malými dětmi. Nachází se v obci Kamenický Šenov - Práchně hned vedle pozemní komunikace, takže se nemusíte nikde brodit lesem, abyste se mohli pokochat přírodní krásou. Hned vedle skály je parkoviště, které stojí 20 Kč za hodinu a s čistým svědomím vám můžu říct, že jedna hodina vám určitě stačit nebude. S přítelem jsme se tam dnes vydali jen tak "na čumendo" a strávili jsme tam dvě hodiny. Kromě parkovného se ale nic jiného neplatí, žádný vstup ani příspěvek po vás nikdo chtít nebude. 

Celý objekt tvoří Panská skála, přiléhající špinavá jezírka a pár laviček na odpočinek či na posilnění před výšlapem na vršek skály. Celé prostředí na mě působilo velmi romanticky, čemuž možná dopomohlo krásné slunečné počasí. Umím si představit, že bych na Panské skále strávila celé odpoledne s dobrou knížkou. Nebo pokud chcete s partou přátel podniknout nějaký výlet, doporučuji vzít láhev vína a nějakou menší sváču do batůžku a vyrazit na Panskou skálu. Pak ovšem dávejte pozor na cestu dolů, povrch je díky varhanovému vzhledu nerovný.

Co se týče historie skály, její vznik je v mnoha literaturách uváděn jako důsledek nárazu litosférických desek v období druhohor a třetihor. Skála není z křemene, jak se mnozí lidé domnívají, ale z čediče. Současné podobě dopomohl člověk těžbou v 18. století. Panská skála se proslavila díky pohádce Pyšná princezna z roku 1952. Více se o historii můžete dozvědět dole (viz obrázek).

Pokud se řadíte mezi vášnivé turisty a pravidelně si ze svých cest odnášíte kromě nového poznání i upomínkové přeměty ve formě odznačků nebo magnetků na lednici, na parkovišti je stánek, kde můžete tyto přeměty zakoupit. Zároveň zde můžete zakoupit i menší občerstvení, pokud jste si ho zapomněli přibalit. Pokud vás během výletu přepadne potřeba jít na toaletu, nemá cenu žádnou hledat. To by se vám stejně nepodařilo. Všude kolem je spousta přírody a nějaký keříček vám toto menší zneužití odpustí. 

Výlet na Varhany (jiný název pro Panskou skálu) bych tedy doporučila všem, kdo se na ni nikdy nebyl osobně podívat. Zároveň pokud trávíte dovolenou na Liberecku, toto je skvělý tip na levný a přesto zajímavý výlet. Cestu bych možná doplnila návštěvou restaurace A je to a Novém Boru. Zaslechla jsem o ní výborné reference, ale nemám osobní zkušenost, tak spíš připojuji jako návrh, pokud máte v plánu celodenní výlet. Protože krásný výlet a výborné jídlo je magická kombinace! 

Pro pány, kteří chtějí okouzlit ženu, která je zároveň romantickou duší, je tento tip na výlet k nezaplacení. Kytičky raději na skále pro svou milou netrhejte, mohli byste dopadnout tvrdě na zem (v lepším případě do jezírka), a také si odnést pokutu. Panská skála se nachází na chráněném uzemí. Takže vám doporučuji ženě vyznat lásku slovně, nebo jestli se bojíte, aby se nezalekla, pochvalte ji alespoň novou blůzu. 

    

Navštivte také

Doména luzickeprehledy.cz

Pagerank: 0

S-rank:

Návštěvnost: Doposud 5174 návštěvníků

Prodej / pronájem domény

Doména luzickeprehledy.cz je k dispozici k prodeji či k pronájmu. V případě vážného zájmu nás kontaktujte.

Kontaktní formulář